breeleyv
breeleyv breeleyv
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

i paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
what was the price PER gallon

Respuesta :

zoeyangelee
zoeyangelee zoeyangelee
  • 21-10-2020

Answer:

$2.5 (that is very expensive. Don't buy gas from there again)

Step-by-step explanation:

$15.00 divided by 6 = $2.5

Hope I helped :)

Please consider Brainliest :)

Answer Link

Otras preguntas

Write a function called activity which takes an integer parameter X that does the following: • Prints the heading “Numbers:” followed by all numbers from 1 to X
what is activation energy
Which of these is NOT one of the three parts to the event-handling mechanism in Java? Event source Event action Event object Event listener
During translation, nucleotide base triplets (codons) in mRNA are read in sequence in the 5’ → 3’ direction along the mRNA. Amino acids are specified by the str
Find the diameter, rounded to the nearest tenth. A. 49.1 b 55.5 E60.7 D 68.2
how do protozoans live?
The Exxon Mobil Speedpass allows customers to fill their tanks by waving a token, embedded with an RFID device, at a gas-pump sensor. This is an example of ____
What is dirty read and how can this be avoided?
What are the economic, political, religious, and social developments in the early Indus River Valley civilizations?SOMEONE HELP I REALLY CAN'T FAIL THIS PLS I H
Write a calculator program using a switch statement that: a) Prompts the user to enter two numbers b) Prompts the user to select between the four arithmetic ope