mymadison2005
mymadison2005 mymadison2005
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

Ben bought 12 pounds of apples for $6?use the ratio table to find cost of buying 3 pounds of apples

Respuesta :

whatapro
whatapro whatapro
  • 22-10-2020

Answer:$1.50

Step-by-step explanation:3:1.5 is equivalent to 12:6 this is because if you multiply 3 times 4 is 12 and 1.5 times 4 is 6.

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is true of alternating current? Select all that apply.- The net position of the electrons remains the same.- Electrons always flow in one
Explain the rule of Napoleon Bonaparte?​
State two reasons for maintaining a petty cash
Who knows about the College called.. IAP ? Would you guys recommend it, or not? Because right now, I’m in high school but I’m almost going to graduate. And the
How can we keep our voices in tip top shape? Please list the three things we can do to help our voices. Which would you say is most important?
Use <, >, or = to compare the following decimals. (a) 2.92 |?| 5.51 (b) 4.34 |?| 4.81 (c) 0.9 |?| 0.07
PLLSSS HELP ME!! Which of the following functions accurately represents f??
Need help quick, please
Write 4-5 sentences on any “interesting” topic from any spanish speaking country
Under this system, the colonies sent their raw materials, harvested by slaves or native workers, back to their mother country. The mother country sent back fini