doug262 doug262
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

Granola bars cost 24 cents each. Estimate how much money heather needs to buy 19 granola.bars.

Respuesta :

jasonponnaiya
jasonponnaiya jasonponnaiya
  • 22-10-2020

Answer:

$4.56

Step-by-step explanation:

If each bar is 24 cents, then you should find the total cost by multiplying the number of bars by the cost per bar. In this case, it would be 24x19 which is 456 cents or 4 dollars and 56 cents.

Answer Link
sejaltiwari666
sejaltiwari666 sejaltiwari666
  • 22-10-2020

Answer:

4.56

Step-by-step explanation:

24 x 19 is equal to 456

Answer Link

Otras preguntas

A credit score is based in part on
scenario B: a vitamin
how many grams of nitrogen are in 2.00 grams of nitroglycerin c3h5n3o9
Solve each equation by factoring. 10x-1=(2x+1)^2
I'm working on a Spanish project and need to use the indirect object pronoun sentence. The sentence I want to use is "scooby doo gives the letter to his frien
Which is a solvent argon carbon dioxide nitrogen oxygen or water vapor?
What is 255.89 rounded to 1 significant figure?can anybody help me with the rest?
Why did the united states and its allies use force against afghanistan following the attacks on september 11, 2001? a. its government was responsible for the at
How do I do that it's systems of equations
Which mineral is necessary to make DNA, RNA, and ATP?