gdavil2949 gdavil2949
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

A man is buying bread at the grocery store. The name-brand bread is on sale for $1.97 per loaf. The store brand is still cheaper, since it costs $1.30. How much will the man save if he buys the store brand?

Respuesta :

tersev2010 tersev2010
  • 24-10-2020

Answer:

.67cents

Step-by-step explanation:

you can do 1.97-1.30

Answer Link

Otras preguntas

What are some of the monadnocks in South Carolina?
Simplify 1/3 (12x+6y) - 1/6 (12x+6y) please show your work thanks
help me please(3⁴x²)³ =​
Jocelyn makes x dollars per hour working at the grocery store and n dollars per hour babysitting. Write an expression that describes her earnings if she babysat
The metric system of units is known as the
un terreno de forma cuadrada tiene un area de 169 metos cuadrados. a)¿cual es su perimetro? b¿si en uno de sus lados sel agrega un terreno de las mismas dimensi
A fugitive tries to hop on a freight train traveling at a constant speed of 5.0 m/s. Just as a box car passes him, the fugitive starts from rest and accelerates
7TH GRADE MATH ASAP What is the square root (estimated) of 63 and 21
What is the headline for the Saratoga newspaper?
Why does the mean which is 24÷10 equal 2.4 rather than 24?