evarivero31 evarivero31
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

Pete bought 3 pounds of white seedless grapes for 4.98 dollars what was the cost per pound

Pete bought 3 pounds of white seedless grapes for 498 dollars what was the cost per pound class=

Respuesta :

valekristal5
valekristal5 valekristal5
  • 23-10-2020

Answer:

$1.66

Step-by-step explanation:

4.98 ÷3 = 1.66

Which would mean that 1.66 is the cost per pound

Answer Link
Evah00
Evah00 Evah00
  • 23-10-2020

You would have to do 4.98÷3 and that would equal $1.66 .

Step-by-step explanation:

4.98÷3=1.66

Answer Link

Otras preguntas

Name several accumulations on the Treska River...
What three points solve the equation -5x - 3y = -7
help please! please give answer and explain:))
An elightment idea that influenced the Declaration of Independence was that a social contract
Which factor of x2 + 8x- 48? a.(x-6) b.(x+4) c.(x-16) d.(x+12)
The hormone that does the opposite of calcitonin is
Which of the following is needed to support anslysis of an informational text? (PLEASE ANSWER ASAP!) A) Conclusions B) Detailed Inferences C) Information Stated
Whitman describes the winds of war as ruthless, shrill, quick, heavy, wild, terrible, and loud. This word choice creates
Help please show work
150 less than k is 39