ambrosehw26 ambrosehw26
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

21.50 for 4 pounds of lunch meat or $15.10 for 3 pounds of lunch meat

Respuesta :

savannahm323
savannahm323 savannahm323
  • 23-10-2020
The 4 pounds for 21.50 is 5.38 per pound
The 3 pounds for 15.10 is 5.03 per pound

The 3 pound option is better because you are paying less per pound than with the 4 pound option.
Answer Link

Otras preguntas

the leading Money winner and a golf iron approximately 10308000 dollars suppose he had earned this working 40 hours each week for a year determine his hourly wa
What contributed to the peasant discontent in china during the nineteenth century?
In the development of human language, what did cultures almost always develop before they developed a writing system? A. verbal vocalizations B. understanding
The reason for using taq polymerase for pcr is that _____. only minute amounts are needed for each cycle of pcr it binds more readily than other polymerases to
What do bacteria and humans have in common that makes it possible for a human gene to be expressed in bacteria?
How can a person guard against a decrease in heart and lung function?
A ____ refers to the expressed variation of a trait in a population. marine
4a. The Bill of Rights was added to what important document? [1]
Explain how an ace inhibitor might have helped anna mediate blood pressure
In a simple mendelian monohybrid cross, tall plants are crossed with short plants, and the f1 plants are allowed to self-pollinate. what fraction of the f2 gene