Jakiyhahaynes
Jakiyhahaynes Jakiyhahaynes
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pencils cost 3.44. What is the unit rate if one pencil?

Respuesta :

ShreedharJagtap
ShreedharJagtap ShreedharJagtap
  • 23-10-2020
Given:
The cost of 8 pencils = 3.44

So, to find the cost of one pencil we divide 3.44 by 8.
This comes out to be 0.43, which is your final answer.

Hope this helps! :D
Answer Link

Otras preguntas

Popular music is said to reflect the tastes and preferences of which social class?
If 2x = 5, 3y = 4, and 4z = 3, what is the value of 24xyz ?
write the number in expanded form 742
What is the value of 3 + y % 4 when y =16
the difference of six times a number and 7 is -49
How do you make 135/104 a proper fraction?
If it takes 3 days for 10 workers to finish building one house, how many days will it take 15 workers to finish four houses?
Algebra 1 homework 3x-x-5=2(x + 2) -9
how does a plane and parachute manipulate air resistance differently?
how do write 85 less than the product of 23 and an unknown number is 191.