jessicasosa70
jessicasosa70 jessicasosa70
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

Sheila needed to buy 5.5 pounds of grapes for a
luncheon. The grapes cost $3.29 per pound.
How much will it cost to purchase the grapes
(round to the nearest cent)?

Respuesta :

Briner888
Briner888 Briner888
  • 23-10-2020

Answer:

$18.09

Step-by-step explanation:

Multiply 5.5 by 3.29

Answer Link

Otras preguntas

The significant rise in birth rates following long periods of war or conflict is commonly known as:
Without the wind, a plane would fly due east at a rate of 150 mph. The wind is blowing southeast at a rate of 50 mph. The wind is blowing at a 45 angle from due
For most of its history, Scottish society was held together by the __________. Which option correctly completes the sentence? parliamentary system clan system P
Solve for x. Express the answer in simplest form.
What is the value of f in the equation f+1/6=3/7
Which choice best describes the end product meiosis? A. produces 2 identical daughter cells B. produces 4 identical daughter cells C. produces 2 genetically dif
How can you tell if something can be shown as a ratio or not.
What does symbol mean in figurative language?
Light entering the eyes forms a three-dimensional image on each retina. true or false.
18 is 20% of what number?