trelesane17 trelesane17
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

3 ice cream cones cost $8.25. At this rate, how much do 2 ice cream cones cost

Respuesta :

lovingpaige
lovingpaige lovingpaige
  • 23-10-2020

Answer:

2 cones cost $5.50

Step-by-step explanation:

to find the price of one cone take 8.25 and divide by 3 to get 2.75. and to find the price of 2 take 2.75 and multiply by 2 to get 5.50.

Please mark brainliest, that would really help me to level up, thanks

Answer Link

Otras preguntas

103 is 20% of what number
Cen you tell me what is osculate 1. rigid 2. ugly 3. reply 4. kiss
X2+Y2=25 Is solving this problem considered a function? How do I plot a graph using a smooth curve for this problem?
A vessel is filled with liquid, 3 parts of which are water and 5 parts syrup. How much of the mixture must be drawn off and replaced with water so that the mixt
Please help punitive 1. out in the open 2. of or related to punishment 3. of or relating to trees 4. not subject to injury
A triangle has two sides of lengths 7 and 12 what value could the third side be?
Write an inequality for the given statement: Two-thirds of a number, decreased by 4, is less than 6.
find the vertex of the parabola y= x^2-2x-1 vertex (?,?)
Write the equation in slope-intercept form of the line that has a slope of 6 and contains the point (1, 1)
number patterns solve8 12 18 27