ethangage1332 ethangage1332
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

Shana bought 6.2 pounds of pecans and paid $56.00. About how much per pound did the pecans cost?
$5.00
$6.00
$8.00
$10.00

Respuesta :

Newbee123 Newbee123
  • 23-10-2020
The answer is 9

$56/6.2=$9.032
Answer Link
oliviab27
oliviab27 oliviab27
  • 29-10-2020

Answer:

D

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The instruction booklet for your pressure cooker indicates that its highest setting is 11.9 psi . You know that standard atmospheric pressure is 14.7 psi, so th
what were the engineering strengths of the romans?
You can always go back to your old ways AFTER YOU HAVE BEEN HIRED. A) independent B) subordinate
What is the decimal of 3/2 ? Solve and explain why .
the slope of a line is 10/7. what is the slope of a line perpendicular to this line?​
Mitotic chromosomes are _____ times more compact than a dna molecule in its extended form.
PLEASE HURRY Question: Which statement describes a result of Susan B. Anthony's trial? (A) The judge in the case was removed from office by President Gran
Which model or expressions represents the sum 2.84 + 1.2
Solve for y -12x+3y=1
canada faces many challenges with its natural resources and urbanization