ayslas861 ayslas861
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada


You bought a magazine for $3 and six notepads. You spent a total of $27. How much did each
notepad cost?

Respuesta :

ally0691 ally0691
  • 23-10-2020
Each notepad costed $4!
27-3= 24
24/6=4
Please mark brainliest if correct
Answer Link
zoeyangelee
zoeyangelee zoeyangelee
  • 23-10-2020

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

Subtract $3 from $27.

24

Divide $24 by 6 (for the six notebooks)

Each notebook cost $4

Hope I helped :)

Please consider Brainliest :)

Answer Link

Otras preguntas

7. Which sentence is written correctly? O A. My appointment is scheduled for monday, July 4. O B. My appointment is scheduled for Monday, july 4. O C. My appoin
"Scenario: You have to pay your share of the rent today. The total rent for your apartment is $1762.50. You have two roommates that you share the costs. You owe
Before proceeding into an intersection at a green signal, you should look out for
Is comíolo the right way to say "I ate it"?
delilah and group of friends had excellent service at a restaurnt they would like to give the sever 25% percent gratuity 140 bill
zinc does not give hydrogen on reaction with nitric acid
1 2 3 4 5 B 10 Which statement about rational numbers is true? All rational numbers are fractions. Rational numbers never have repeating decimals. Some integers
fuction table of JK-Flip flop?
3/5x = 1/2x+1/2please tell me this asap​
cost of fuel is 1.45/L how much would 60L cost​