kaci3pr3tty kaci3pr3tty
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

A shopper bought the following items at the farmer's market: 6 ears of corn for $1.80. What was the cost per ear?​

Respuesta :

BibiG BibiG
  • 23-10-2020

Answer:

.30 cents.

Step-by-step explanation:

1.80/6 = .3. You divide the total cost by the object to get the cost per object. Hope this helps!

Answer Link
kfireskull1
kfireskull1 kfireskull1
  • 23-10-2020

Answer:

30 cents

Step-by-step explanation:

Let x be the cost of an ear of corn

6x=1.80

x=0.30

Answer Link

Otras preguntas

when societies use trained teachers to pass on specialized knowledge that adults will need for their jobs
in a traditional judicial remedy process known as____ , each prospective juror is questioned prior to being impaneled in an effort to discover bias.
10. While on a visit to DC, you measure that the Washington monument casts a shadow 300 feet long. At the same time, your friend who is 6 feet tall is casting a
How does Gertrude feel about Ophelia and Hamlet?.
8)divide 80 naira between kemi and Bose in the ratio 3:5​
the walthers company offers 8.1 percent coupon bonds with semiannual payments and a yield to maturity of 7.68 percent. the bonds mature in 6 years.
please refer to picture and answer all parts for brainliest ​
What is the formula for the sum of integers?.
The process of recording is doneSelect one:a. Two times a yearb. Frequently during the accounting periodc. Once a yeard. At the end of the accounting period____
consider the image formed by a thin converging lens under what conditions will the image be