tashikarowethoms
tashikarowethoms tashikarowethoms
  • 25-10-2020
  • Mathematics
contestada

if 7 kilograms of bananas cost $8.40, how much do 12 kilograms costs​

Respuesta :

JulioAlec123
JulioAlec123 JulioAlec123
  • 25-10-2020
$14.40, use cross multiplication or 7/8.40=12/x
Answer Link
Renae360
Renae360 Renae360
  • 25-10-2020

Answer:

12 kilograms costs $14.40.

Answer Link

Otras preguntas

In what types of environments would you find protists?
container is 5 meters wide ,6meters long and 3 meters in depth what is the capacity in quarts
In what types of environments would you find protists?
In what types of environments would you find protists?
container is 5 meters wide ,6meters long and 3 meters in depth what is the capacity in quarts
A rocket lifted off from a launch pad and traveled vertically 30 km, then traveled 40 km at 30 degrees from the vertical, and then traveled 100 km at 45 degrees
In what types of environments would you find protists?
Draw 2 lines in a triangle. Make 2 triangles and 2 trapezoids.
How do amoebas obtain food?
Write the answer to each problem in terms of the variable.1)chandler is y years old. What expression represent his age 4 yr ago? 11 yr from now?2)claire has y d