Russ808 Russ808
  • 21-11-2020
  • Mathematics
contestada

How much more expensive is it, per pound, to buy ground beef at Store B than at Store A?

How much more expensive is it per pound to buy ground beef at Store B than at Store A class=

Respuesta :

kbennett164 kbennett164
  • 21-11-2020

Answer:

2.42

Step-by-step explanation:

First you need to use two points from store b to find the slope (y1-y2)/(x1-x2). I chose the first two points. (15.54-25.9)/(1.5-2.5)= 10.36. After you take another point from store b to plug into the equation y1-y2=m (x1-x2). M is the slope we just found and I used the first point.

Y1-15.54=10.36 (x1-1.5) distribute the 10.36 to the parentheses.

Y1-15.54=10.36x -15.54 get y1 by itself

Y=10.36x so store b is 10.36 a pound and store a is 7.94 a pound. 10.36-7.94= 2.42

Answer Link

Otras preguntas

Why did workers form trade unions
Which statement best describes the impact of the freedmens bureau A)it failed to attract former slaves to northern states B) it was not successful in sparking t
i need help plz someone help
The major characteristics of poetry include all of the following except _____. ________________ Options: stanza pattern economy of words main idea
PLEASE HELP! :) Which organization is an example of the second great awakening‘s influence on Society? A. American medical Association B. No nothing party
Why do scientists study in Antarctica?
What can be most logically concluded about the narrators point of view
#3. Find the area of the triangle. Round to 2 decimal places. Thanks.
Questions on the topic . Impact on technology on the environment
Which word means 500 ? A. Novecientas B. Setecientos C. Cuatrocientos D. Quinientas