edisonyagloa2006 edisonyagloa2006
  • 21-11-2020
  • Mathematics
contestada

The unit price of a bottle of diet coke is $0.59 when sold in a package of 6. Individual
bottles cost $1.39 each. What is the least amount of money Mrs. Cosme can spend on 10
bottles of Diet Coke

Respuesta :

cjeacms
cjeacms cjeacms
  • 21-11-2020

Answer:

9.1

Step-by-step explanation:

he needs one box

he needs 4 individuals 1.39×4=5.56

6 x.59=3.54

5.56+3.54=9.1

Answer Link

Otras preguntas

Item 15 When the Cold War ended in 1989, which of the following happened? The Berlin Wall fell and the Soviet Union soon collapsed. The Berlin Wall fell and com
how did kennedy and guevara view the cuban revolution
identify the domain and range of the function graphed below
In a responsibility accounting system who is responsible
¿Si el champán es líquido, cómo puede ser llamado “seco”?
someone please explain they didnt tell me bout this im just a middle schooler​
you are the chairperson of an organization that promotes the interests of young innovators. Write a letter of congratulations to the winner of the young innovat
Ano ang kahulugan ng padamdam?
Which equation represents a proportional relationship between x and y? A. y = 4x - 1 = 2 C. y = 5x D. (x+2)
what are some french and indian war facts