CalebRanney
CalebRanney CalebRanney
  • 22-11-2020
  • Chemistry
contestada

In bulk, jelly beans cost 18 cents per ounce.
What is the cost of the jelly beans in dollars per pound?

Respuesta :

tasu
tasu tasu
  • 22-11-2020

Explanation:

One pound is equal to 16 ounces. One pound of jelly beans cost $2.88p

Answer Link
Jackson15939 Jackson15939
  • 14-03-2021

Answer:

$2.88

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Which corrects any error in the use of apostrophes in the sentence? Oh, no, there's a month's worth of photographs in my digital camera! A. theirs
The invention of the zero made mathematics A easier to spell B easier to write C hard to add D hard to write
what is one half of a number is equal to 14. What is the number?
How many 1 by 1 unit cubes would equal the volume of the figure shown.
Which of the following describes why germany embraced a totalitarian regime in the 1930s? germand accepted the provisions of the treaty of versailles or becaus
The quadrilateral with these following vertices is a parallelogram. (-4, -3), (2, -3), (4, -6), (-4, -6) True or False?
Which sentence uses dashes correctly? a. The annual picnic is—always a popular event—we never miss it. b. The note—I don’t know who wrote it—says to move the ca
Were the Versailles treaties fair? Consider all the nations affected.
As a command economy develops, which of the following outcomes is most likely?
the hanseatic league was created to?