quinlanbakker quinlanbakker
  • 22-11-2020
  • Mathematics
contestada

You pay $144 for 12 pounds of mangoes. How much does it cost for 1 pound?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-11-2020

Answer:

$12

Step-by-step explanation:

$144 = 12 mangoes

Divide both sides by 12

$12 = 1 mango

Answer Link

Otras preguntas

I need help is it A b c or d
Modifier -57, decision for surgery, is used on what type of service?
1. Emmanuel bought 28 lb of potting soil this week. This amount is 4 lb more than twice the amount of potting soil he bought last week. Answer the following que
Alamo is such an important symbol in u.s history because
one-third of the planet���s land area is used for what purpose?
After an accident, Lavinia has been experiencing some aches and pains throughout her body. Her doctor says that she is healthy, but she still feels uncomfortab
How does the resolution of lizabeth’s conflict in “marigolds” develop the theme? lizabeth realizes that miss lottie is not a witch but a broken person trying to
Which of these BEST describes the concept of the rock cycle? A) sedimentary rocks may be remelted several times B) rocks move in circles on the earth as the ea
how many moles of ammonia are there in a 346 g sample of pure nh3?
write an equation for the line with x-intercept 5 and y-intercept 3.