dcmkittrell
dcmkittrell dcmkittrell
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

Notebooks are priced 3.20 for 4 notebooks Pencils are priced 4.80 for 12 pencils, write a rate

Notebooks are priced 320 for 4 notebooks Pencils are priced 480 for 12 pencils write a rate class=

Respuesta :

akposevictor
akposevictor akposevictor
  • 28-11-2020

Answer:

$0.80 per notebook

$0.40 per pencil

Step-by-step explanation:

To find the rate, we need to determine how much each item costs. That is, the cost per item.

Given that,

4 notebooks = $3.20

The cost of 1 notebook/rate = [tex] \frac{3.20}{4} = 0.80 [/tex]

Rate = $0.80 per notebook

Given that,

12 pencils = $4.80

The cost of 1 notebook/rate = [tex] \frac{4.80}{12} = 0.40 [/tex]

Rate = $0.40 per pencil.

Answer Link

Otras preguntas

How is a memoir different from a autobiography
Solve the equation. Show your work. 8x – 12 = 4x + 24
which of the following types of substance would be least likely to dissolve in water? - nonpolar molecule like cholesteral -a polar molecule like ethyl alcohol
Explain the relationship between physical activity, fitness, health, and wellness.
Why were foreign traders able to reach Axum? (4 points) alliances with neighboring nations missionaries spreading Christianity invasion by Chinese barbarians lo
why did Slavery continue After the Revolution
Write an editorial To an underground Indian newspaper , detailing grievances against The british and calling for self-goverment
What is the common point between lines y = ½ x + 4 and y = x – 4?
From the following choices, which of the following is the last incident to occur? A. Parris grills Abigail about what happened in the woods. B. Abigail and Bett
what is the 30th term of the arithmetic series 3,7,11....?