encarnacion287
encarnacion287 encarnacion287
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

Pls help i dont get i t
The store is selling 6 oranges for $ 1.80. How much will it cost to buy 16 orange .Show work .

Respuesta :

lebronjamestwice lebronjamestwice
  • 23-11-2020

Answer:

$4.80

Step-by-step explanation:

6 oranges for 1.80

sp 6 divided by 1.80 comes out to 0.3 per orange

0.3 times 16 comes out to 4.80

therefor $4.80

Answer Link
jaedyme9297
jaedyme9297 jaedyme9297
  • 23-11-2020

Answer:

$4.80

Step-by-step explanation:

1.80/6=0.3

0.3=$0.30 for each orange

16×0.3=4.8

4.8=$4.80 for 16 oranges

Answer Link

Otras preguntas

A 1913 California law forced Japanese Americans to A. learn English. B. sell their land. C. sign unfair labor contracts. D. become United States citizens.
Many people who immigrated to the United States during the Gilded Age moved to
tory buys 27 packages of miniature racing cars. Each packages contains 5 cars. About how many miniature racing cars does tory buy?
Solve equation a+6a-9=30
Which of the Following developments is An example of imperialism
Sara Can type 90 Words In 4 minutes about How many Words would u expect her To type In 10 minutes at this rate
How did the Union finally collapse into a Civil war?
how did we learn to read hieroglyphics
what American invention aided the British textile industry
Why is a liquid able to flow