malachimauer0 malachimauer0
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

three ounces of cinnamon cost $2.40. if there are 16 ounces in 1 pound how much does cinnamon cost per pound

Respuesta :

jawad2872006
jawad2872006 jawad2872006
  • 23-11-2020

Answer:

80 p

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

pls help me with questions 4a and 4b with the working out. urgent everyone!!!! thx
Jina wants to replace the wooden floor at her gym. The floor is in the shape of a rectangle. Its length is 40 feet and its width is 25 feet. Suppose wood floori
What is the approximate measure, in degrees, of the central angle of the circle whose radius is 15m and arc length is 10m? 38.22 40.25 42.99 46.37
How did the Georgia legislature respond to the U.S. Supreme Court’s decision in Brown vs. Board of Education
What Check does the legislative branch not have on the executive branch ?
How did slavery impact the economy of the Roman Empire
a. Calculate the electric potential energy stored in a capacitor that stores [tex]3.40 x 10^{-6}[/tex] C of charge at 24.0 V. b. Two negative charges are held c
How many solutions dose this system have ? X+4y=6 y=2x-3
Which of the following best describes a shadow at sunrise? A. Shadows are fat and short B. Shadows are long and stretch across the horizon C. Shadows are tall
Jake leaned a 12-foot ladder against his house. If the Angle formed by the ladder and the ground is 68, how far from the base of the house did he place the ladd