dayachavez0802
dayachavez0802 dayachavez0802
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

Melanie buys 6 basketballs and 2 volleyballs for 114. A volleyball cost her 3 less than a basketball. How much did each volleyball cost?
Help meeee! ​

Respuesta :

itsryanbrokis
itsryanbrokis itsryanbrokis
  • 23-11-2020

Answer:

16 dollars

Step-by-step explanation:

114÷6=19-3 is 16

Answer Link
vibewitchris74 vibewitchris74
  • 23-11-2020
Your answer is 16 dollars
Answer Link

Otras preguntas

4. In rats, long hair is recessive to short hair. A true-breeding (homozygous) short-haired male is mated to a long-haired female. What will their litter look l
Which state had a population of eight hundred four thousand one hundred ninety-four
How many times does 7 go into 60
According to Article II of the U.S. Constitution, the Senate has the power to change the qualifications of the president Senate can direct military operations
I need an example of a system in depth
a student claims that 8 to the third power times 8 to the -5 power is greater than 1 explain whether the student is correct or not
What did the initiative and referendum expand? Who did they help?
The number expressed using exponents
What Does 12 x 12 equel
How did the Industrial Revolution bring changes to the landscape of Europe? A. Towns and cities grew quickly. B. Farms increased in size. C. People moved farthe