heavenleighschauer heavenleighschauer
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $3.45 to buy 3 4lb of chopped walnuts. How much would it cost to purchase 7.5 lbs of walnuts? Explain or show your reasoning.

Respuesta :

jjmarville
jjmarville jjmarville
  • 23-11-2020

Answer:

8.05

  1. Step-by-step explanation:
  2. 3.45 divide by 3 = 1.15
  3. 1.15 times 7=8.05
Answer Link

Otras preguntas

Spanish land in America was divided into small units, and each unit was run by a(n) ____.
When you are lost in the woods, you have to think of your _______ needs first, like water and shelter.
A ball is thrown from an initial height of 2 meters with an initial upward velocity of 20 m/s. The ball's height h (in meters) after t seconds is given by h=2+2
A Tale of Two Cities By Charles Dickens What is the impact of the author’s word choice regarding the setting of the narrative?
Read the excerpt below and answer the question. Behold, I answer to him who asks, What was God doing before He made heaven and earth? I answer not, as a certain
Eighly percent of the tickets for the baseball game on july 4th have been sold. there are 20,00 tickets. how many havr been sold?
Given: lines a and b are parallel and line c is a transversal. prove: 2 is supplementary to 8 what is the missing reason in the proof? statement reason 1. a ||
Could someone help me do this using substitution I need to know how to do this for math
what is the meaning for DECA?
tranchulas food and what eats it please asap