Lulu found a recipe for her favourite snack: yogurt covered peanut clusters. Lulu wanted to make a large batch of peanut clusters, so she bought 4 pounds of peanuts for $14. How much would it cost to buy 10 pounds of peanuts? What is the cost per pound?