noaht20067 noaht20067
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

Raquel pays 3.39 for 4 lemons and lime if the lime costs 0.37 what is the cost of 1 lemon

Respuesta :

Izzy1974
Izzy1974 Izzy1974
  • 24-11-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

3.39-.37 1 lime= 3.02

3.02/4 lemons= 0.755 or about .76 a piece

Answer Link
rmleduc rmleduc
  • 24-11-2020

Answer:

About $0.76

Step-by-step explanation:

Subtract the cost of the lime from the cost of the lemons to get what the cost of all four lemons are. Then divide that number by 4 to get the cost of 1 lemon. $0.76 is my rounded answer from $0.755.

Hope this helps!

Please mark me brainliest :)

Answer Link

Otras preguntas

Someone help me with this please! I have to find the diameter of a circle given the equation
After fertilization, the _______ implants in the uterine wall. a. placenta b. blastocyst c. morula d. ovum
Can I have both please ?:) also if someone could tell me how to tell if it’s irregular or regular because I am having some trouble with this :)
Compare the rates of effusion for carbon monoxide and carbon dioxide gases
Decribe what happens to the.shape and volume of a solid a liquid and a gas when you place each into seperate closed containers chemistry
100*.005[tex]100 \times .005[/tex]
How can i bring the swelling down in my foot after hip replacement surgery?
How would you write 16 and 25 hundredths with a decimal point?
In what way is the Georgia constitution similar to the United states sonstitution?
What does it mean when they say your lungs are leaking after surgery?