rosalesmichelle825 rosalesmichelle825
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

Gatorade come in two different sizes. A 16 ounce bottle costs 2.10 and a 20 ounce bottle costs $3.15. Which is the better buy and why?

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 24-11-2020
16/ 2.10 = 7.6 ounces per $1
20/ 3.15 = 6.3 ounces per $1
So which do you think?
Answer Link

Otras preguntas

What is the reciprocal of 3/8
Decision making is likely to be better informed and more efficient than when it occurs at the local level. a. True b. False
What did Spain hope to find in the Americas?
What is a musical piece in which one solo instrument (such as a piano or violin) is accompanied by an orchestra?
Which of the following was a factor in the development of the English common law?
Which preposition is used to indicate location? a. Until b. During c. Beneath d. Without
What's bigger .17 or .165
What are the first organisms to grow in new or disturbed areas
consumers influence how goods and services are made by
three fourths divided by one eighths