genesisrosa13
genesisrosa13 genesisrosa13
  • 25-11-2020
  • Mathematics
contestada

: Frank bought 5 pounds of dog food for $8.75. At this
rate, how much would he pay for 8 pounds

Respuesta :

snx2
snx2 snx2
  • 25-11-2020

Each pound is 1.75 so if you multiply that by 8 you get $14

Answer is $14

Answer Link

Otras preguntas

can someone figure it out ???
An oil barrel contains 20.3 gallons of oil. One gallon is equal to 3.8 L. How many liters of oil are in the barrel?
HELP GIVING BRAINLIEST (NO LINKS) 50 POINTS Expression A: 2(x + 1) Expression B: 2x + 2 which statement does not show that these expressions are equivalent A.su
Which of the following would be the result of the following reaction? CH2CH=CH2 + H2O a) An alkane b) An ether c) An alcohol d) An organic halide
Which of the seven planets is closest to the sun
The nurse is assessing a client who is experiencing pain. The nurse notes the client is experiencing acute rather than chronic pain when the client makes which
Quick i need your help !
is invalid in the select list because it is not contained in either an aggregate function or the group by clause.
how high does your iq score have to be to qualify for membership in mensa, high iq society?
Los derechos de los adulto mayores y la vulnerabilidad de lo mismo derechos ejemplo; Salud-hay poca atención Quiero seis mas