keylamima987 keylamima987
  • 25-11-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me I rlly need your help!!

Please help me I rlly need your help class=

Respuesta :

weloveliberty weloveliberty
  • 28-11-2020
First. The price is irrelevant. It doesn’t ask you cost.

So....
Each person will eat 2 servings of 3/8 pounds. That’s 3/4 of a pound per person.

15 people x 3/4 pounds each is 11 1/4 or 11.25 pounds of turkey.


If you need the cost. 11.25 pounds x $1.05 per pound is $11.8125 ($11.81)
Answer Link

Otras preguntas

How many electrons can be held in the 3rd energy level of a Bohr model?
Why is the enzyme pectinase added during the manufacture of fruit juices? The enzyme pectinase speeds up the breakdown of pectin in fruits, producing more juice
what is 999.999 rounded to the nearest hundredth
Juliette is making a fruit salas. She purchased 9 and 2/3 ounces each of 6 different fruits. how many ounches of fruit did she purchase?
How does the bridge type relate to the distance it can span? plz answer fam i need it :)
How did European motivations for exploration change after the discovery of the Americas?
A person's vestibular sense helps control a. depth perception. b. the perception of pain. c. the process of eyes adjusting to a darkened room. d. balance.
What was the main power given to the war industries board after its creation in 1917?
Why were more Americans able to buy luxury items such as cars during the 1920s?
Describe three human activities that threaten aquatic habitats?