ebs02
ebs02 ebs02
  • 25-11-2014
  • Mathematics
contestada

A pineapple costs $5.04. Together one banana and one pineapple cost the same as 13 bananas. What dose one banana cost? Please work.

Respuesta :

TylerYang TylerYang
  • 25-11-2014
5.04 + b = 13b                   b is cost of the banana 
-b               -b
5.04 = 12b
$0.42 = b
Answer Link

Otras preguntas

What is 12-2x6 + 2/2 ?
Would a fire manager be for or against fire suppression?
An acrostic poem about the brain
Help please, What does "Happy-Go-Lucky" Mean?
Simplify. All Variables represent (3√200)*(4√32)
a box contains 13 red blocks, 8 orange blocks,9 green blocks,and 10 blue blocks . Shelly randomly chooses a block from the box. What is the probability that the
what is the similarties of all three rocks types
Find the solution to the following equation by transforming it into a perfect square trinomial. x2 – 12x = 13        {46, 55}
If x = - 2 and y = 3, what is the value of - x∧- y? the answer is 1/8. how?
When plastic deformation of a material occurs, the material _____.