roxanaerazo73 roxanaerazo73
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

The graph shows the cost of buying beets at a farm stand.. (question continued on image)​

The graph shows the cost of buying beets at a farm stand question continued on image class=

Respuesta :

akposevictor
akposevictor akposevictor
  • 26-12-2020

Answer/Step-by-step explanation:

Part A:

The slope of the line showing proportional relationship can be found using any one point, (2, 5), on the line.

Slope = y/x = ⁵/2

Part B:

Abby is wrong. From the graph, we see that the unit rate = 5/2 = 2.5. This implies that beets cost $2.5 per pound.

Answer Link

Otras preguntas

A cone shaped party hat has a radius of 3 inches and a height of 6.5 inches. Find the number of cubic units that hat occupies?
PLEASE HELP The angles in a triangle have a ratio of 4:4:7. What is the measure of the largest angle?
The tone of the poem below can best be described as:
Which of these statements would Buddhist agree with
The axis of symmetry for the graph of the function f(x) = 3x^2 + bx + 4 is x = 3/2 . What is the value of b?
what is ternera in eanglish? (spanish to English) (animals) 1.veal 2.goat 3.lamb 4.meat
what occurs after fertilization in a flowering plant
Solve the equation for x. Show your work. log4 x + log4 8 = 2 The 4’s are little 4’s
Solve the following equation for x: 6(4x + 5) = 3(x + 8) + 3. Round to the nearest hundredth.​
10. Which of the following is equivalent to