zacdyc8899
zacdyc8899 zacdyc8899
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

At Grocery Mart, strawberries cost $2.99 for 2 lb, and at Baldwin Hills Market strawberries are $3.99 for 3 lb.

Respuesta :

eyesdno eyesdno
  • 21-12-2020

Answer:

Grocery mart=1.495 per pound

baldwin hills=1.33 per pound

Answer Link
mariahrgreenmack3
mariahrgreenmack3 mariahrgreenmack3
  • 20-05-2021

Answer:Grocery mart=1.495 per pound

baldwin hills=1.33 per pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

iron(III) oxide + carbon yields carbon monoxide and iron (write the correct formulas and then balance)
Aztec society was strongly influenced by the?
in what ways might European empire building in the Americas be understood as a single phenomenon
true or false? it's not possible to build a triangle with side lengths of 7, 6, and 9
Which statements are true according to the order of the operations? A. 16-(4+7)=12+7=19 B. 10+(6÷3)=10+2=12 C. 7×6+4=7×10=70 D. 2+5×7=2+35=37
simplify 50 /7 in a fraction
explain why in a drawer only containing two different colors of socks one must pull 3 out to find a matching pair?
In Ephesians 6:14-18,List what we are suppose to do to put on the whole armor of god
what is 3184.5641 rounded to two decimals? what about to the nearest hundred?
what is the solution of 25 > -3(4n-3)