jrosenfield76
jrosenfield76 jrosenfield76
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

If candy canes cost $0.89 per dozen, how much would it cost to buy candy canes
for a school with 400 students?

Respuesta :

fannismmatos
fannismmatos fannismmatos
  • 21-12-2020

Answer:

$356

Step-by-step explanation:

So if they are 400 students we need to:

0.89*400=$356

Answer Link
FNAFCOLLECTZ
FNAFCOLLECTZ FNAFCOLLECTZ
  • 21-12-2020

Answer:

$356

Step-by-step explanation:

Basically Multiply $0.89 x 400

Answer Link

Otras preguntas

Can someone tell me what's brainliest and how you can give it to someone?
The playground pictured here is having rubber flooring installed to help protect children against injuries from falls. If the cost, including installation, is $
Consider the diagram below, where h represents height and 2 represents length. Which of the following represents the approximate area of both figures?
Consider the following expression 4b+2+7a Select all of the true statements below.
In 60 seconds, Darrell walks 90 meters. Select the two answers that describe the unit rate at which he walks. 1.5 seconds per meter 1.5 meters per second 90 me
how does construction differ from manufacturing.?​
What boxes do the Xs go in? There can be any number of Xs. Only one x per box though.
Roderick works as an architectural draftsman for an engineering firm. His monthly salary is $3,204.17. After taxes and other deductions, he takes home $2,317.56
Which equation of a line is parallel to y=4/5x-1? a. y=4/5x+2 b. y= -5/4x-1 c. y= -4/5x+3 d. y=5/4x-6
What was Collectivization, and why was Ukraine targeted? Need help plEase