249661 249661
  • 22-12-2020
  • Mathematics
contestada

b. 3 ice cream cones cost $8.25. At this rate, how much do 2 ice cream cones cost? Explain how you know.

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 22-12-2020
8.25/3 = $2.75 per ice cream
2.75 * 2 = $5.50
It would cost $5.50 for 2 ice cream
Answer Link

Otras preguntas

not associated with cuba
____ her lack of experience in the field, she hadn’t a clue what she’d just been told.
How did some Native Americans try to assimilate into white culture during and after the War of 1812? A) by becoming Christian B) by giving up th
Why did japanese nobles, students, monks, traders, and officials visit China?
how does checks and balances support the ideas of the preamble?
how did the war between France and Britain, in the mid-1790s, affect American business?
the diagram shows part of a regular polygon. Determine the number of sides for the polygon891011
Mis primos __________ 15 años. a) son b) es c) tienen d) va e) dan
Which of the following best describes a computer virus?
Which of the following best helps scientists determine the order in which a species evolved