paulbaker38 paulbaker38
  • 22-12-2020
  • Mathematics
contestada

Sameen bought 215 pound of carrots for $6.60. At that rate, how much would 1 pound of carrots cost?

Respuesta :

ChoiSungHyun
ChoiSungHyun ChoiSungHyun
  • 22-12-2020

Step-by-step explanation:

215 pounds of carrots for $6.60

= 1 pound of carrots for $6.60 / 215 = $0.03 or 3 cents.

Answer Link
subsandwich subsandwich
  • 22-12-2020

Answer:

$0.03

Step-by-step explanation:

6.60/215=.03

Answer Link

Otras preguntas

The pelvic cavity contains the ----- except the O The bladder O The rectum 0 Reproductive organs O The Pancreas
Gina is making $20 an hour. She receives a 10% raise. If gina works 40 hours a week, how much more money will she make each week?
A total of 14 participants have entered an art competition. How many ways can 1st place through 3rd place prizes be awarded? Enter your answer in the box.
¿Que se necesita para construir un biohuerto con vegetales nutritivos?​
drug slow down a person central nervous system (CNS). it relax muscle nerve​
Find the inverse.. ASAP
Sal is tiling his entryway. The floor plan is drawn on a unit grid. Each unit length represents 1 foot. Tile costs $2.05 per square foot. How much will Sal pay
how do people create change mlk i had a dream speech
Prove that the inverse of f(x) is g(x), or f(g(x))
What is the lateral surface area of a cube with a side length of 7 inches