briseidaarioss4412 briseidaarioss4412
  • 23-12-2020
  • Mathematics
contestada

You buy pounds of trail mix. The mix costs ​$ per pound. What is the total price for the trail​ mix?

Respuesta :

fichoh
fichoh fichoh
  • 24-12-2020

Complete question :

You buy 3.9 pounds of trail mix. The mix costs ​$2.99 per pound. What is the total price for the trail​ mix?

Answer:

$11.661

Step-by-step explanation:

Given that :

Cost per pound of trail mix = $2.99

Pounds of trail mix purchased = 3.9 pounds

Total price of the trail mix :

(Cost per pound of trail mix * pounds of trail mix purchased)

($2.99 * 3.9 pounds)

= $11.661

Answer Link

Otras preguntas

Avery is enrolling in a university next semester. There are 14 meeting times for physics classes and 18 meeting times for art history classes. 6 of the physics
6th grade math!!! (:
What is momentum of a 18.0 g bullet moving with a velocity of 400 m/s to the right.
i feel a kinda sharp out of breth feeling everytime i breath. my liver hurts when i breath too. even just running up my staircase(or walking) im outta breath. p
The value of 14 is 35% of
PLEASE HELP ASAP THANK U ****BRAINLIEST TO BEST*****
Zip zap inc., A delivery service agency, employs a strict code of conduct that is aimed and minimizing unethical practices within the company. The policy descri
What is the synonym of fortunate ?
wendy is selling bags of chips. she earns $108.00 by selling 72 bags of chips. if each bag of chips is the same price, how many more bags of chips would wendy n
Find the ordered pair of x=5y-7 and x+5y=8