PicklesOnMyBigMac
PicklesOnMyBigMac PicklesOnMyBigMac
  • 23-12-2020
  • Mathematics
contestada

Nick goes to the store and buys 22 notebooks for $1.50 each. Then he buys 8 pens for $0.55 each. How much money did he spend in all? *

Respuesta :

Lethalgirl
Lethalgirl Lethalgirl
  • 23-12-2020

Answer:

$33 for the notebooks and $4.40 for the pens

Step-by-step explanation:

if u would multiply 33 by 1.50 you would get $33

if u would multiply 8 by 0.55 you would get $4.40

Answer Link

Otras preguntas

I need help with this problem. 2.9 × 10 ^11 - 3.7 × 10^13
* Use for question 4-6 * The expression 16t2 models the distance in feet that an object falls during t seconds after being dropped. Find the distance an object
how do you find the missing endpoint if P is the midpoint of line NQN(2,0) P(5,2)
Solve one step equation 60x+153=9x+51
What 2 square numbers have a sum of 130
how do you  this 2 x 2 = 3 +
Which compound would most likely turn litmus paper to a red color? a. CH₃CH₂CH₂OH  b. CH₃CH(Br)CH(Br)CH₃ c. CH₃CH₂CH(Br)CH₃ d. CH₃CH₂CH₂COOH  e. CH₃CH₂CH₂CH₃
Consider the circle of radius 5 centered at (0,0). Find an equation of the line tangent to the circle at point (3,4). The book gives me the answer: y=-3/4(x-3)
whats the value of number 3 in 6,035
How does the scientific process generally begin?