cam8358 cam8358
  • 24-12-2020
  • Mathematics
contestada

school lunches cost $14.50 per week. About how much would 5.5 weeks cost of lunches​

Respuesta :

zeba8762
zeba8762 zeba8762
  • 24-12-2020
I think it would be 79.75, I hope this helps!
Answer Link
GilliamKathren
GilliamKathren GilliamKathren
  • 24-12-2020

Answer:

The answer should be about $81.20

Step-by-step explanation:

$14.50 x 5weeks = $72.50

A school week is usually 5 days.

The middle of the week is Wednesday, so that's 3 whole days.

$14.50 / 5days = $2.90 per day

$2.90 x 3days = $8.70

$72.50 + $8.70 = $81.20

Answer Link

Otras preguntas

Which function is the inverse of f(x) = –5x – 4? A) f-1(x)=-5x-4 B) f-19(x)=-1/5x+4/5 C) f-1(x) = –4x + 5 D) f-1(x) = 4x + 4
Which of the following is an example of dating violence?
what major problems accompanied the rise of capitalism?
I'm a bit flustered. Can someone help me please? Polynomial Division and the Remainder Theorem Create a quadratic polynomial function f(x) and a linear binomial
The slope of the line below is -2. Which of the following is the point-slope form of the line
The house that surrounds me while I sleep is built on undermined ground; far beneath my bed, the floor, the house’s foundations, the stopes and passages of gold
Hair combs were selling at a special price of 2 for $3.50. how many combs could you purchase for $12.25?
Class “B” fire extinguishers are best suited to fight what kind of fires?
Why is the war of 1812 called the second american revolution?
What is the solution to the equation fraction 1 over 4x = 5?