kik8imfIsni5mack kik8imfIsni5mack
  • 23-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of 8 pencils for $2.24??

Respuesta :

rei2018
rei2018 rei2018
  • 23-10-2016
Divide 2.24/8 and you get your answer of:
0.28 per pencil
Answer Link
TheBlueFox
TheBlueFox TheBlueFox
  • 25-11-2019

Answer: $0.28 per pencil

Step-by-step explanation: Unit price means the cost per unit, in this case the cost per per pencil.

Since we know that it costs $2.24 for 8 pencils, to find the cost for 1 pencil, we need to divide 8 into $2.24.

I provided an image with the division. *You can also just use a calculator.*

So, 8 divides into 2.24 0.28 times.

Therefore, each pencil costs 28 cents which means that the unit price is 28 cents per pencil.

Ver imagen TheBlueFox
Answer Link

Otras preguntas

the problem says find equivalent expressions that have the LCD picture of problem below
To call off,invalidate,void means what
what is the degree measure of the acute angle formed by the hands of a 12-hour clock that reads exactly 1 o'clock?
what is the answer for 6r^2-10r-24
solve quadratic equation by completing the square x²+2x-15=0
An energy value of 3.313 × 10^{-19} joules is needed to break a chemical bond. What is the wavelength of energy needed to break the bond? (The speed of light =
what did queen isabella have to overcome in her life
How do magnetic patterns in the rocks along the mid-oceanic ridges explain seafloor spreading? A. As oceanic crust sank beneath continental crust, the cooling
put the rainfall measurements in order from least to greatest.0.97 meters0.947 meters1.5 meters1.268 meters
If V = 12R / (r + R) , then R =