Seudónimo Seudónimo
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

If 5 notebooks cost $5.25, how much 3 notebooks cost?

Respuesta :

MattCz MattCz
  • 24-10-2016
$5.25/5=$1.05
So each notebook costs $1.05
Therefore 3 would cost $3.15
Answer Link
shantelalivia shantelalivia
  • 24-10-2016
you divide $5.25 by 5 to see how much each notebook costs. which is $1.05 then you multiply that by 3. which is $3.15
Answer Link

Otras preguntas

What is the factorization of the polynomial below
Need help on this please
Difference between convection oven and regular oven.
Fill in the blank with the right Japanese particle ?
dentify an equation in standard form for an ellipse with its center at the origin, a vertex at (0, 6), and a co-vertex at (2, 0).
To : Sayaka igarashifrom : Kirari Momobamihey. sayaka I believe your that. prety secretary that Everyone is talking aboutyou should go to my r 00 m with meandh
Find the numerical value of the log expression.
If the bell family takes 5 days to drive 949 miles to denver how many miles will they drive each day
Patti can complete this floor in 8 hours and Mike can complete the floor in 10 hours how long will take it them to do it together
(Entity relationship diagram) Question: 1) Control of payment of a school: a school requires a system for the registration and control of payment of the student