perla16 perla16
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

if four pounds of a certain candy cost $10 how manu pounds of that candy can be purchased for $12

Respuesta :

NickT874X NickT874X
  • 24-10-2016
4.8 pounds, set it up as 4 over ten times x over 12, 4 times 12 divided by ten equals 4.8
Answer Link

Otras preguntas

what time do most colombians eat breakfast?
Jorge is 5.7 feet tall and casts a shadow that is 2.6 feet long. At the same time of day, a tree casts a shadow that is 16 feet long. How tall is the tree? Roun
5. You are meeting a friend in Mexico for dinner. He will most likely arrive...О with other friendsОabout an hour lateО on time○ early
Find the perimeter if the width is 5 1/2 yards
Martha is making some empanadas. What is she MOST likely to fill them with?OA.fruit fillingsB.savory fillingsOC.cream fillingsO D.sugar and spices
Sylvia meets a young hunter in the woods as she is bringing the cows back to the farm. The two get to know each other and Mrs. Tilley lets the boy stay overnigh
Why were there fewer industries in the South than in the North in the mid-1800s? Choose the TWO correct answers.A. The North had more natural resources for manu
What are China's ambitions as a country?*
Which angle should he use to write an equation and solve for y using the cosine ratio why
Given C=60° , a=19, b=14. Find c.