Seudónimo Seudónimo
  • 25-10-2016
  • Mathematics
contestada

Zasha spent $6 on packages of gum. How many
more packages of gum that cost $1.20 each can
she buy if she has a $20 bill?

Respuesta :

abbycouch74
abbycouch74 abbycouch74
  • 25-10-2016
She can buy 10 more packets of gum (:

Hope this helps... If you don't mind, could you give me brainliest answer? I would appreciate it greatly. 
Answer Link
BreyMichael BreyMichael
  • 25-10-2016
$20/$1.20 = 16.67
She can buy 16 more packages with $20 bill
Answer Link

Otras preguntas

A man has 10 coins in his pocket, all of which are dimes and quarters. If the total value of his change is 175 cents, how many dimes and how many quarters does
Negative punishment is a type of punishment used in operant conditioning in which the __________ of a rewarding stimulus decreases the tendency of a particular
courts opinion for goss v. lopez case
Which of the following sentences is structured correctly? Nathan said "I'm really sorry." Nathan said—”I'm really sorry." Nathan said, "I'm really sorry . .
What are two examples of ways an electronic record may be distributed to others?
Sales tax is calculated A. based on the number of items purchased. B. using a percentage of the price of an item. C. before a sale discount is applied. D. as a
I need help please?!!!!!!):
- Find the surface area of a square pyramid with side length 1 in and slant height 2 in.​
Simplify. i need help with this​
The graph shows changes in the US economy between 1971 and 2001. According to the graph, 1971 to 1976 was a period of stagflation due to rising unemployment