Seudónimo Seudónimo
  • 25-10-2016
  • Mathematics
contestada

If five notebooks cost $5.25 how much would three notebooks cost

Respuesta :

hailey221 hailey221
  • 25-10-2016
3 notebooks would cost $3.15
Answer Link
awesome0101
awesome0101 awesome0101
  • 25-10-2016
Okay first you divide 5.25/5 which gives you 1.05 then you multiply 1.05 by 3 which would give you $3.15 for 3 notebooks.
Answer Link

Otras preguntas

the area where rock under stress breaks and triggers an earthquake is called the ___________
Joe has been keeping track of his cellular phone bills for the last two months. The bill for the first mont was $38.00 for 100 minutes of usage. The bill for th
there ate 4 more oranges than apples in the fruit bowl, there ate 5 more apples than bananas. there are 2 bananas. how many of each type of fruit is in the b
1st?- cynthia paid $0.20 per hobby magazine at a tag sale. She bought half of all the magazines that were for sale and paid $10. How many magazines were there i
What is the difference between proper and common adjectives?
Which friend has greatee elevation & which friend is father from sea level?
How do solve 4v-13-10v=12-24v+5
there ate 4 more oranges than apples in the fruit bowl, there ate 5 more apples than bananas. there are 2 bananas. how many of each type of fruit is in the b
what caused people of many different religious groups to settle in the middle colonies
after a fire, the ashes have less mass and take up less space than the trees and vegataion before the fire. how can this be explained in terms of the Law of Con