karmorgyamrg karmorgyamrg
  • 25-10-2016
  • Mathematics
contestada

If the unit sales price is $7 and variable costs are $3, how many units have to be sold to earn a profit of $3,600

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 25-10-2016
7 - 3 = 4....so there is a $ 4 profit for every unit sold

4x = 3600
x = 3600/4
x = 900....so 900 units have to be sold to earn a profit of $ 3600
Answer Link

Otras preguntas

Part A: Sam rented a boat at $225 for 2 days. If he rents the same boat for 5 days, he has to pay a total rent of $480. Write an equation in the standard form
Why has the Supreme Court repeatedly ruled that flag burning is a protected form of political protest? Flags are not considered symbols. Flag desecration laws w
Match the following terms to their respective definitions:
Spontaneous combustion is characterized by: an explosion a self-starting fire rapid oxidation lightning
When people are placed into groups based on physical or biological traits that they have inherited, they are being classified by __________. a. ethnicity b. g
List five different times in which the minutes before are the same as the minutes after the hour
Create a television script for a discovery of the scientific revolution. Include key people, ideas, and achievements.
Read this sentence from Nathaniel Hawthorne's short story "Dr. Heidegger's Experiment," and choose the word that best describes the narrator's tone in the sente
Identify the complete adjective clause. We drove to Cleveland, where the game was being played.
About one-third of American words come from Latin or Greek. a. True b. False