Seudónimo Seudónimo
  • 25-10-2016
  • Mathematics
contestada

a store is selling 9 apples for $12. If kyle has $28 to spend on apples to bake pies for a party he is having having many apples can he buy?

Respuesta :

brainyman
brainyman brainyman
  • 25-10-2016
He can buy 18 apples.
Answer Link
edog92
edog92 edog92
  • 25-10-2016
9 apples=12 dollars

18 apples=24 dollars

28 dollars= 23 apples


Answer Link

Otras preguntas

Presently, earth's atmosphere is dominated by which two gases? hydrogen and helium oxygen and carbon dioxide carbon dioxide and sulfur dioxide nitrogen and oxyg
What were the significant events that led to the United States involvement in World War 2?
What would the answer be
Plzzzzzz help me need to pass this plz
Please sambady halp problem 5.
What is X the two numbers are 46 and 71
A lifelong influence in the formation of public opinion is _____.
Which of these is most likely to cause legal trouble for a 19 year old? A. Using an over-the-counter medication B. Using a medication prescribed to him or her C
Find the product mentally. ( r - s )^ 2 2 r^2 - rs - s^2 r^2 - 2 rs + s^2 r^2 - rs + s^2
What countries is it likely that the US feared losing to communism