eddieb5 eddieb5
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of bananas varies directly with the number of pounds bought. If 5 pounds cost $8.50
find the cost of 3 pounds.

Respuesta :

Miguelon108
Miguelon108 Miguelon108
  • 22-01-2021
It will cost $5.10 for 3 pounds


Pls mark me Brainliest
Answer Link

Otras preguntas

What is 700000 divide by 15
what are they 1.) input devices2.) output devices3.) processing devices can you please answer  all of them please.
What is one tenth of 80
DVDs at the mall are on sale for 3 for $25. if 400 DVDs are put on 5 shelves with an equal number on each shelve how many DVDs are on the shelves" please help
a rectangular field has a perimeter of 500m and an area of 14400m2.  Find the lengths of the sides
what bay cuts into and is almost completely surrounded by the Canadian shield?
Evarado paid $1.12 for a dozen eggs at his local grocery store.  Determine the cost of 3 eggs
1) In the national park, the ratio of black bears to grizzly bears is 3:1. A)If there were 24 black bears, how many grizzly bears would there be? B)If the park
Rewrte each sum as a product of the GCF of the addends and another number. 2. 15+45 3. 9+27
how do you say change in french