Briannasuarez1825182 Briannasuarez1825182
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

You want to buy some noodles. A 9 ​-ounce package costs ​$3.15. A 15​-ounce package costs ​$5.55. A 24​-ounce package costs ​$7.92. Which package is the best​ buy?
PLEASE ANSWER QUICKLY

Respuesta :

shaynamote1 shaynamote1
  • 22-01-2021

Answer:

A 14-ounce package that costs $5.46

Step-by-step explanation:

hope it helps ;)

Answer Link

Otras preguntas

A quadratic expression can be factored so that (x - 12)(x + 17) = 0. What are the solutions to the equation? A. x = 12 or x = 17 B. x = -12 or x = 17 C. x
Five cubes are lined up to form a solid. The side lengths of the cubes are 1 ft, 2 ft, 3 ft, 4 ft, and 5 ft. What is the volume of the solid? Enter your answe
Help me please I'll give brainliest to whoever answers
Thomas having lunch in a subway. He has three types of bread to choose from: white, wheat or 7 grain. He also has 8 possible lunch meat options. If Tom randomly
should students in high school and college be required to take foreign language
Jamal ordered 4 pizzas .How many slices of pizza did Jamal order if each slice is 1/8 of a pizza?
is a rectangle a quadrilateral
what was one of the most deadly illness the pioneers have faced ?how was it spread?
Which phrase correctly completes the second sentence? Tengo la tarjeta de la bilioteca. ______________ la semana pasada. Lo saqué Las saqué La saqué Lo
what was one of the most deadly illness the pioneers have faced ?how was it spread?