jnnfrnwlt
jnnfrnwlt jnnfrnwlt
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

walnuts cost $2.10 per pound how many pounds of walnuts can we to buy for $6.30 .​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-01-2021

Answer:

You could buy 3 pounds of walnuts. To find the answer just multiple the cost($2. 10) by 3

Answer Link

Otras preguntas

HELP ME PLEASE THIS VIDEO ISNT AVIABLE ANYMORE WORK THESES PROM. OUT ???
7p+2t --------=n S Solve for p
true or false Science and theories had to be changed many times in light of new observations and findings.
factoring by grouping how do i solve it 8r^3-64^2+r-8
what is the inequality of - r/4 < 8 sorry I couldn't put the line under the greater or less sign.
What is the sum of 3/10+13/100
a lounge is sold making a 15% profit on the cost price. If the lounge was sold for $1495 , what is the wholesale price?
The tire on franks bike moves 75 inches in one rotation. How many rotations will the tire have made after frank rides 50ft?
15. During the Cold War, the United States foreign policy of containment consisted of A. deterrence and mutual assured destruction. B. wars and mutual assured d
Chad buys peanuts in 2 pounds bags. He repackages them into bags that hold 5/6 pound of peanuts. How many 2 pound bags of peanuts should Chad buy so that he c