Zack252 Zack252
  • 23-01-2021
  • Mathematics
contestada



A store sells
pound of beef for $0.75. If you are having a party and need 6 pounds of beef for hamburgers, using the unit rate, how much would it cost
0 A $3.00
O B. $12.00
O C. $18.00
O D. $24.00

Respuesta :

janiexoxo
janiexoxo janiexoxo
  • 23-01-2021
C
Hope this helps!!!!!
Answer Link

Otras preguntas

lunch period a 26 out of 52 ate turkey sandwiches. lunch period b 21 out of 49 ate turkey sandwiches. which period had a greater fraction of students who ate
what is 126234 rounded to the nearest thousand
The graph shows the temperature of ice cream in an ice chest during an overnight trip. What is the domain of this function? Graph showing a line segment that
DESCRIBE how the arengments and motion of the particles in a substance change as a substance melts
Lichens represent a symbiotic relationship between A. algae and fungi. B. fungi and rocks. C. animal-like protists and plant-like protists. D. euglena and nitro
why are fungi not placed in the plant kingdom
how do u do this plz help now
The density of a certain metal is 7.39 g/cm^3. What is the mass of 29.5 cm^3 of the metal?
Which method do you prefer to use to find sums- count by tens and ones, use compatible numbers, or use friendly numbers and adjust? Explain why.
write 8/3 as a mixed number