jalferrusquia774 jalferrusquia774
  • 24-01-2021
  • Mathematics
contestada

He bought 24 packages that contained 24 packs of gum. The total price was 42$ whats the total price of gum in one pack of gum? I’m

Respuesta :

absor201
absor201 absor201
  • 24-01-2021

Answer:

We conclude that:

  • Total price in one pack of gum = 3$

Step-by-step explanation:

Total number of packages = 24

The total number of packs in 24 packages = 24 packs

Total price for 24 packs of gum = 42$

If the total price for 24 packs of gum is 42$, then the price for 1 pack can be calculated by dividing 42 by 24.

i.e.

Total price in one pack of gum = 42/24 = 3$

Therefore, we conclude that:

  • Total price in one pack of gum = 3$
Answer Link

Otras preguntas

Jake and jerry went on a camping trip with their mirror cycles. One day jerry left on his motorcycle to go to the village. Ten minutes later jake decided to go
Kalon has $175 and needs to save at least $700 for a new computer. If he can save $35 per week, what is the minimum number of weeks Kalon will need to save to r
Alex is saving money because she would like to purchase the new video gaming system that everyone has been talking about. After two weeks of saving, she had $47
is 12:30 equivalent to 16:40
if three people share 1 / 2 pound of peanuts how much will each person have?
if three people share 1 / 2 pound of peanuts how much will each person have?
Which best defines a diploid cell during meiosis?
The product of 6 and the sum of 3 and 20
Change the given equation to Slope-Intercept Form of a Linear Equation.3x – 7y = 35
the sum of 14 and a number is equal to 17