Nyonnaaaabbabyyy Nyonnaaaabbabyyy
  • 24-01-2021
  • Mathematics
contestada

Pls help I need a good grade on this I’ll brainlest

Pls help I need a good grade on this Ill brainlest class=

Respuesta :

alyssambarb
alyssambarb alyssambarb
  • 24-01-2021

Answer:

the second is better deal

the unit rate for the better deal is $4.07

Answer Link
bigbrainleo
bigbrainleo bigbrainleo
  • 24-01-2021
The second deal is better. The unit rate of the better deal is $4.07/gal.

106/25 = 4.24 per gallon
61.05/15 = 4.07 per gallon
Answer Link

Otras preguntas

Which describes the solid flying debris from a volcano? A. Lava B. Magma O C. Pyroclastic flow D. Tephra
Most oxygen in our atmosphere _____. has two oxygen atoms has three oxygen atoms combines with carbon has a single oxygen atom
What sentence best supports the statement that hormones are involved in the regulation of homeostasis?
Which best describes a workplace for someone who works in Health, Safety, and Environmental Assurance? drycleaning shop grocery store repair shop pollution site
Brainliest if help! A paint company wants to change the height of its cans of paint to 15 centimeters tall so when the cans sit on a shelf in a store they are m
Jennifer has 25 books on her bookshelf. She has 10 fiction books, and the rest are non-fiction books. If Jennifer selects a game at random, which expression rep
Write as a product. 5a–5a^2–10a^4
what is 1/3 in decimal
An equation is given. ​A=4π r2 ​Solve the equation for r . A) r=4πA2 B) r=A2π C) r=A4π−−√ D) r=4πA−−√
The Sino-Japanese War exposed military weakness inO A) ChinaOB) JapanOC) Korea.OD) Russia.​