dumplengsyt dumplengsyt
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

Which costs the most per ounce, 60 oz. of peanut butter for $5.40, 28 oz. for $2.24, or 16 oz. for
$1.76? Explain how you got your answer.

Respuesta :

Breeze2020
Breeze2020 Breeze2020
  • 25-01-2021
13.13,,,,explanation 5.25 x 100/40 is 13.125 which rounds up to 13.13
Answer Link

Otras preguntas

Which structure is best observed using a compound light microscope?
Which sentence does not contain any punctuation errors? A. The cat on the contrary, loved the tuna fish. B. The cat, on the contrary loved the tuna fish. C. The
The elements of persuasion are: pace, volume, tone, repetition, and action pace, volume, tone, repetition, and imagery action, words, facial expression, and ton
describe the differences between a plum pudding model and a nuclear model.
How many times can you fail a grade ??
If a company has monopoly power in a market, it means the company can do all of the following without fear of competition EXCEPT: A. reduce output B. raise pric
what do snails do when it gets cold
what is a homophone for insignificant and small
A sentence with the word dissemble
Make a sentence out of these words and you will be my hero! Distrust,Uncertain,Incomplete,Unlikely,Unfair,Discontinue,Unaware,Disorder,Discount,Indirect,Unopene